Szövegelek helyetted!

Szöveges

Szöveges

Bérelj egy hackert!

2015. január 28. - enikohu

Már nemcsak a titkosszolgálatok kiváltsága az adatlopás, betörés különböző rendszerekbe, csip-csup jelszavak és honlapfeltörésekre találhatunk képzett hackereket a tavaly indult Hacker’s list nevű weboldalon.

 

computer-150097_1280.png

Egy szülő - aki egyébként érvényes postai címét is megadta az oldalon - 500 dollárt fizetne azért, hogy valaki megszerezze gyermeke Facebook jelszavát. Azt írja, nem szeretne semmit megváltoztatni a Facebook oldalon, csak szeretné látni, miket tevékenykedik gyerkőce a közösségi oldalon.

Egy ugyancsak teljes címmel regisztrált másik felhasználó több weboldalt töröltetne a legnagyobb keresőoldalak találati listájából, mert azokon számára előnytelen megjegyzések születtek. Ezért akár 5000 dollárt is hajlandó fizetni. Projektjére már öten is jelentkeztek, vagyis licitáltak.

A törvényesség mezsgyéjén egyensúlyozó Hacker’s list nevű weboldalon szép számmal találhatóak ehhez hasonló feladatok. Leggyakrabban volt barátok, szeretők levelezésébe szeretnének belátni a feladatokat listázók. De komolyabb megbízatásokra is akadtunk: egy olasz megrendelő például konkurenciától lopatna el egy szoftvert.

A megbízatások, ahogy a feladatok elvégzése is névtelenül történnek - annak ellenére, hogy regisztrációkor érvényes postai címet kér a weboldal üzemeltetője. A weboldal díjat számol fel minden elvégzett feladatért. A két fél közötti kifizetések esetében pedig harmadik félként vállalja, hogy letétben megőrzi a pénzt. Majd amikor mindkét fél elégedetten nyilatkozott arról, hogy megtörtént a munka, kifizeti az illetékesnek. És ahogy azt a közösségi oldalaknál megszokhattuk, a hacker tevékenységét lehet pontozni, az elvégzett munkáról véleményt írhatnak a megbízók.

Persze, kérdés, hogy a hatóságok mennyi ideig tolerálják az oldal működését. Más jelszavait és azonosítóit ellopni törvénytelen, azonban a weboldal csupán közvetítőként működik. Az Új-Zélandon bejegyzett szolgáltatás alapítói sem állnak a nyilvánosság elé. Annyit árultak el magukról, hogy hárman indították az oldalt, és hogy minden, oldalra regisztrált hackert próbálnak ellenőrizni, kiszűrik a dilettánsokat, a csalókat. Ez a próbálkozás eléggé gyatra, mert énmagam is hackerként regisztráltam az oldalra, de senki sem keresett meg, hogy tesztelje tudásomat.

Az egyik tulajdonostárs hackernek vallja magát, a másik két alapító között egy ügyvédet és egy cégvezetőt találhatunk - tipikus üzleti felállás. A weboldalt és az üzleti modellt is igyekeztek úgy felállítani, hogy az lehetőleg törvényes legyen.

Hasonló oldalak több ideje már működnek, ám azok legalább próbálják a törvényesség álcáját jobban megtartani. A NeighborhoodHacker.com weboldal például az etikus hackereket képviseli. Az minősül etikus hackernek, aki az adott cég, magánszemély megbízásából azért tör be egy rendszerben, hogy feltárja az adott cég tulajdonában lévő rendszer hiányosságait.

A hír a következő tevékenységben érdekelt céges blogon állja meg a helyét: tanácsadás, it-biztonság, start-up, IT, hacker. Ha hasonló hírre van szükséged, akkor itt olvashatod el, mi hajt engem, hogy hasonló híreket írjak, és mennyiért.  

A bejegyzés trackback címe:

https://szoveges.blog.hu/api/trackback/id/tr47117453

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása